اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 493
 • نويسنده: arash
 • تاريخ: 6 آبان 1395
6 آبان 1395

فلنج ها - FLANGE

دسته بندی: ✔آموزش پاپيپينگ

فلنج ها دسته ای از قطعات تاسیسات به شمار می روند که برای اتصال دو لوله و یا لوله ها به ابزار های دیگری همچون شیر ها و فلومتر ها استفاده می شوند. برخی از قطعات تاسیسات به صورت رزوه ای و برخی به صورت فلنجی به یکدیگر متصل می شوند. البته همیشه فلنج ها برای اتصال استفاده نمی شوند و فلنج کوربرای مسدود کردن انتهای یک لوله استفاده می شود.برای آب بندی فلنج معمولا از گسکت استفاده می شود و گسکت ها نیز به خودی خود به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند. یک فلنج در آلیاژ های مختلفی همچون استیل و فولادی و پلی اتیلن ساخته می شود.

یک فلنج در زمان تولید مولفه های مختلفی برای شناسایی دارد که معمولا بر روی سطح آن حکاکی شده است مانند نام تجاری تولید کننده، سایز اسمی لوله، مقدار فشار قابل تحمل توسط فلنج، شکل سطح فلنج، سوراخ ها، مواد تشکیل دهنده فلنج، کد مربوط به عملیات حرارتی انجام شده بر روی فلنج و

انتخاب نوع فلنج با توجه به نوع نصب و کاربری متفاوت می باشد و نیازمند پارامترهایی مانند متریال خطوط ، فشار خطوط ، دما و سیال است.

فلنجها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاسهای مختلف به شرح ذیل تقسیم می‌گردند:

۱رده بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B۱۶٫۳۴

مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی و آلیاژهای آن به کلاسهای ۱۵۰ – ۳۰۰ – ۴۰۰ – ۶۰۰ – ۹۰۰۱۵۰۰۲۵۰۰ تقسیم بندی می‌شوند که این اعداد ماکزیمم فشار بر حسبPSI بوده که فلنجها درحداکثر دمای مجاز می‌توانند تحمل کنند ومعمولا فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می‌باشد.(رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده‌است)

۲رده بندی فشار مطابق استاندارد ISO

در این استاندارد فشار تحمل فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می‌باشد. بعنوان مثال PN۳۰ یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰BAR می‌باشد.

۳رده بندی فشار براساس استاندارد (API (۶A-۶B-۶BX

این نوع فلنجها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنجهای گروه ANSI بوده وبه کلاسهای ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده بندی می‌گردند.

فلنجها یکی پر کاربردترین تجهیزات پایپینگ در صنایع فولاد، صنایع نفت، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع آبرسانی و خطوط تولید و کشاورزی می باشد که در انواع مختلف در دسترس می باشد.

 

استاندارد های مورد استفاده برای فلنج ها :

 

ASME B16.5

این استاندارد برای طراحی از سایز 1/2 اینچ تا 24 اینچ یا کلاس کاری 150 تا 2500 کاربرد دارد.

ASME B16.42

این استاندارد برای طراحی فلنج های لوله آهنی انعطاف پذیر و اتصالات فلنجی از کلاس کاری 150 تا 300 می باشد.

ASME B16.47

این استاندارد برای طراحی از سایز 26 اینچ تا 60 اینچ یا کلاس کاری 150 تا 900 کاربرد دارد. این استاندارد بسیار شبیه به استاندارد MS SP44 می باشد.

API 6A

این استاندارد برای فلنچ های سرچاهی Wellhead از سایز 16 اینچ تا 30 اینچ یا کلاس کاری 2000 تا 20000 قابل استفاده می باشد.

MSS SP44

این استاندارد برای سایزهای 12 اینچ تا 60 اینچ یا کلاس کاری 150 تا 900 مورد استفاده می باشد. این استاندارد بیشتر برای خارج از کارخانه (بیابان) مورد استفاده می باشد.

ASME B16.36

این استاندارد برای اورفیس فلنج ها کاربرد دارد از کلاس کاری 300 تا 2500 مورد استفاده می باشد.

 

 

طبقه بندي فلنج ها:


 1-   فلنج های لوله بر اساس نوع اتصال به لوله:

یکی از روش های دسته بندی فلنج ها  روش اتصال به لوله ی آنهاست.مانند:

Slip-On,Socket-Weld,Thread,Lap-Join,Weld Neck,Blind,Reducing Flange

 
2-    فلنج های لوله بر حسب درجه بندی فشار – دما:

فلنج ها بر اساس کلاسهای فشار – دما به شرح زیر دسته بندی می شوند:

۱۵۰#, ۳۰۰#, ۴۰۰#, ۶۰۰#, ۹۰۰#, ۱۵۰۰#, ۲۵۰۰#

جداول فشار-دما همانطور که در ASME B16.5 مشخص شده اند،فشار کاری ای را که در آن فلنج می تواند در دمای خاص استقامت کند را تعیین می کنند.کلاس فشار مشخص شده ی۱۵۰#,۳۰۰# و غیره  درجه بندی های اساسی هستند که در آنها فلنج ها می تواند فشار بالاتر در دمای پایین تر را تحمل کنند.

 

 3- فلنج های لوله بر اساس سطوح بیرونی:
سطوح فلنجی مختلفی بسته به سیال،درجه ی دما-فشار،مواد سازنده ی ساختار ،تجهیزات متصل و غیره در سیستم لوله وجود دارد.
•    فلنج های با سطح صاف (FF=Flat Face)
•    فلنج های با سطح برجسته (RF=Raised Face)
•    فلنج های نر و ماده (M/F=Male/Female)
•    فلنج های با صفحه ی دارای زبانه و شیاردار (T/G=Tongue/Groove)
•    فلنج های با صفحه اتصال رینگی (RTJ=Ring Type Joint)
  4-  فلنج های لوله بر اساس پرداخت نهایی سطح:
•    نوع پرداخت Stock
این فلنج ها با گسکت های غیر فلزی استفاده می شوند. زبری مجاز برای این نوع فلنج ها ۲۵۰ -۵۰۰ و یا ۵۰۰-۱۰۰۰ میکرواینچ AARH است.
•    نوع پرداخت صیقلی/دندانه دار (Serrated / Smoot)
این فلنج ها با گسکت های مارپیچی (Spiral Wound) یا فلزی استفاده می شوند. زبری مجاز برای این نوع فلنج ها ۱۲۵-۲۵۰ میکرواینچ AARH است.
•    نوع پرداخت فوق صیقلی
این فلنج ها با فلنج های فلزیRTJ و T/G استفاده می شوند. زبری مجاز حد اکثر برای این نوع فلنج ها۶۳ میکرواینچ AARH است.
 5-  فلنج ها بر اساس دندانه:
•    دندانه های متحد المرکز: این دندانه ها در جایی استفاده می شوند که سیال هادی بسیار قابل اشتعال یا سمی ست  یا گاز با وزن مولکولی پایین تر باشد.
•    دندانه های مارپیچی: این نوع دندانه ها نوع مورد استفاده در مصارف معمولی هستند.

 

انواع فلنج با توضیح نوع کاربرد آن به شرح زیر می باشد:


- فلنج با سطح صاف Flat Face :

 این نوع فلنج ها داری سطحی کاملا صاف می باشند که برای فشارهای کم یا کلاس کاری 125، 150، 250 کاربرد دارد. به عنوان مثال برای سیستم های آب یا روغن با فشار پایین که بیشتر در بخش تخلیه مورد استفاده می باشد نصب می کردند. 

این فلنج ها بر اساس استاندارد های زیر طراحی می گردند.
    ASME B16.5
    BS 1560
    API 6A 
آلیاژ مورد استفاده در این فلنج ها از جنس فولاد، چدن، برنز، کلمه غیرمجازفر (آلیاژی ترکیبی شامل 20 درصد نیکل، 20 درصد مس و 60 درصد آهن می باشد که دارای خاصیتی مغناطیسی می باشد).
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

 

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

 همان طور که از نام این فلنج ها پیداست سطح مقطع و نقطه اتصال این فلنج ها بسیار ساده و مسطح است و کاربرد آنها بیشتر زمانی است که دو فلنج به یکدیگر متصل می شوند.

   http://www.zavyeh.com

فلنج هاي Flate Face   با گسكت برشي Flat Gaskets   آب بندي ميشوند.(در بازار گسگت كاغذي نيز گفته ميشود)


 http://www.zavyeh.com
 

اين گسكت ها از جنس آزبست (C.A.F) و تفلن(PTFE) و گرافيت (Graphite)   و ... ساخته ميشوند.

 

 

- فلنج با سطح برجسته Raised Face :

این نوع از فلنج ها را در بازگردانی به فارسی اصطلاحات مشابه دیگری نام گذاری شده است. به عنوان مثال به عنوان هایی هم چون:
لب دار
لبه دار
پله دار
برآمده
فلنج های سطح برجسته بر دو نوع طبقه بندی می شوند:
- سطح بر جسته صاف
- سطح برجسته شیار دار
این نوع سطح خود دارای دو مدل می باشد 
-- سطح برجسته شیار دار موازی
-- سطح برجسته شیار دار حلزونی
این برجستگی ها باعث می شوند تا دو سطح فلنج رو به روی هم قرار بگیرند. میزان ارتفاع برجستگی در این فلنج به دو صورت می باشد.
1.6 میلیمتر برای کلاس 150 تا 300
6.4 میلیمتر برای کلاس 600 به بالا

عمق شیارها 0.4 میلیمتر و بیشتر نیز می باشد که اگر کم باشد میزان عمق شیارها بدین معنا است که برای کارهایی با فشار کمتر مناسب می باشند و اگر عمق بیشتری داشته باشند برای فشردگی بیشتر یا کلاس کاری بالاتری مورد استفاده می باشد و فاصله شیارها 0.8 میلیمتر است. 
این گونه از فلنج ها بر اساس استاندارد  MSS SP6 
 طراحی می گردند.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping
انواع فلنج,پايپينگ,flange,pipinghttp://www.zavyeh.com


 یکی از پرکاربرد ترین نوع فلنج ها از نظر سطح یا پیشانی محسوب میشه چون آب بندی بسیار خوبی دارن و برای کارهایی که خیلی فشار بالا نیاز نباشه ارزان هستن

فلنج سطح برجسته نوعی از فلنج است که بر روی سطحش یک برآمدگی کوتاه قرار دارد و برای آب بندی این برآمدگی از لایی و گسکت استفاده می شود. برخی برای اتصال دو لوله از این نوع فلنج استفاده می کنند.
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping
     

فلنج با سطح برجسته در نوع Smooth Finish و Serrated Finish وجود دارد.Smooth   فقط برجسته است و شيار ندارد.(Serrated)  به شيارهايي گفته ميشود كه بر روي قسمت برجسته روي فلنج اجرا شده است)

Serrated Finish   نيز به دو شكل هم مركز يا حلزوني وجود دارد.

 انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

برجستگي روي فلنج ها به هدف آبندي با واشرهايي به نام گسكت حلزوني SPIRAL WOUND GASKET  طراحي شده است. 
 
 
 http://www.zavyeh.com
 
 

اين گسكت ها در مركز داراي نوارهاي يكي درميان فولاد ضد زنگ و گرافيت هستند كه به علت نرم بودن در زمان بستن دو فلنج مقابل به يكديگر در ميان اين دوفلنج فشرده شده و با جايگيري در شيارهاي سطح Raised Face   هاي دو فلنج عمل آب بندي را انجام ميدهد.

هر يك لايه فولاد ضد زنگ و گرافيت بين آنها مانند يك سد باعث آب بندي اتصال ميشوند.

عموما گسكت ها داراي دو Ring   فلزي داخلي وخارجي هستند اين Ring ها در اصل از ورق فلزي ساخته ميشود و ضخامت آنها معمولا 3 ميليمتر و متناسب با سايز فلنج داراي قطرهاي داخلي و خارجي هستند.

به رينگهاي داخلي Inner Ring   و به رينگهاي خارجي Centering Ring   گفته ميشود.نام رينگ خارجي متناسب با عملكرد آن گذاشته شده كه گسكت را در مركز بين پيچ و مهره ها (نصب صحيح) نگه ميدارد.و رينگ داخلي به جهت حفاظت خوردگي گسكت عمل ميكند.

 

 سوراخ پیچ در فلنج :

        تعداد سوراخ های پیچ و قطر آنها بستگی به سایز فلنج و کلاس فشاری آن دارد.محل قرارگیری سوراخ فلنـــج ها طوری است که چهار سوراخ در روی خطوط عمودی و افقی گذرنده از مرکز قرار نمی گیرند.زاویه بین خط مرکز و اولین سوراخ برابر است با 360 تقسیم بر دو برابر تعداد سوراخها و زاویه بین هر دو سوراخ نیز برابر 360 درجه تقسیم بر تعداد سوراخها است.
    بطور مثال اگر تعداد سوراخها 4 عدد باشد، زاویه بین خط افقی و اولین سوراخ برابر : 45=2*4/360 است و زاویه بین سوراخها 90 درجه است.
     با توجه به اینکه Stud bolt به راحتی باز و بشته می شود اکثراً از این نوع پیچ برای بستن فلنج ها در نظر گرفته می شود .از مزیت های دیگر این نوع پیچ این است که با سایر پیچ هائی که در ساختمان تجهیزات دیگر استفاده می شود متمایز است و در هنگام ساخت و نصب امکان اشتباه بستن این پیچ به تجهیزات دیگر کاهش می یابد..همچنین این نوع پیچ در سایزهای مختلف یافت می شود. محاسبه طول پیچ بوسیله فرمول زیر صورت می گیرد.


L=2(S+He+Hf+x)+Hg
S : طول آزاد برابر دو یا سه برابر قطر «پیچ رزوه »
He : ضخامت مهره
Hf: ضخامت فلنج
Hg: ضخامت gasket
x:ارتفاع قسمت      Raised Face
    

-فلنج با اتصال رینگی  Ring Type Joint Facing :

این نوع از فلنج ها دارای سطحی فرو رفته می باشند که درون فرورفتگی یک رینگ قرار میگیرد که هر درون هر فرورفتگی هر دو فلنج قرار می گیرد و در اثر سفت کردن فلنج ها با پیچ و مهره  بر روی هم فشرده می شوند و باعث آب بندی فلنج می گردند ولی دو سطح فلنج به یک دیگر نمی چسبند. این رینگ ها دارای مقطع های به صورت زیر می باشند:

        بیضی شکل Oval 
        هفت ضلعی
        هشت ضلعی Octagonal

این نوع از فلنج ها در جاهایی که فشار عملیات بالایی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند مانند لوله های گاز پر فشار یا فلنج های سرچاهی کاربرد دارد.
استاندارد طراحی این نوع از فلنج ها شامل موارد زیر می باشد.

API 6A Type B
API 6A Type BX
BS 1560
ASME B16.5

اين رينگهاي آب بندي به دو شكل بيضوي OVAL و هشت ضلعي Octagonal ساخته ميشوند.

مقطع آب بندي Oval خطي است و مقطع آب بندي Octagonal يك سطح ميباشد.

بیضوی OVAL , هشت ضلعی Octagonal ,Gasket

 
این نوع از فلنج ها بر اساس استاندارد API 6A Type 6BX بیشتر برای کلاس های کار 2000، 10000، 15000، 5000 مورد استفاده قرار می دهند.

در این نوع فلنج ها طول سطح برجسته بر اساس سایز فلنج افزایش می یابد. محل قرار گیری رینگ یا النگویی می تواند به صورت مسطح، هشت ضلعی و دایره ای باشد که برای کف مسطح و هشت ضلعی از رینگ های هشت ضلعی به دلیل داشتن سطح مسطح استفاده می شود. در این نوع از فلنج ها نیروی سیال بر سطح رینگ فشار وارد کرده و منجر به افزایش آب بندی می گردد هم چنین لبه های فلنج با سیال در گیر نبوده و توسط رینگ محافظت می شوند و عمر و دوام بیشتری دارند.
http://www.zavyeh.com

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

این نوع از فلنج ها کمتر از دو مورد قبل استفاده می شوند . فشار کاری این فلنج ها بالاست
 و آب بندی بسیار بسیار عالی دارند.

http://www.zavyeh.com
       نمونه ای از رینگ های مورد استفاده در فلنج هایی با سطح RTJ

 

- فلنج نر و ماده ( Groove & Male Flange )

این فلنج ها دو طرفه نر و ماده دارند که به صورت جفت ساخته می شوند. یکی از این فلنج ها دارای برآمدگی و یکی دارای تورفتگی است. این فلنج ها اغلب  در پوسته مبدل های حرارتی دیده می شوند.
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

  

- فلنج کور ( Blind Flange )

یک فلنج گرد کاملا بسته که در انتهای لوله قرار می گیرد و برای مسدود کردن مسیر سیال مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که فشار سیال بسیار زیاد باشد برخی فلنج های کور را می توان به صورت گلودار و جوشی استفاده کرد.
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

 

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping 

- فلنج گردن دار جوشی ( Weld Neck Flange )

این فلنج دارای گردن مخروطی شکل در انتها می باشد، دلیل اصلی این نوع طراحی تحمل فشار این نوع از فلنج ها می باشد. کاربرد این فلنج ها در فشار های بالا و دماهای زیر صفر است که علاوه بر این کاربرد برای زمانی که بارهای ارتعاشی و نوسانی دارد نیز مناسب است.

   انواع فلنج,پايپينگ,flange,pipingانواع فلنج,پايپينگ,flange,piping

- فلنج روکار ( Slipon Flange )

این فلنج نوعی از فلنج های گردن دارد است که به دلیل راحتی در نصب بسیار مناسب است. البته مقاومت این فلنج هم در برابر فشار و هم در برابر خستگی کمتر از فلنج گردن دار است و اندازه برآمدگی این فلنج نیز بسیار کوتاه تر از فلنج های گردن دار است.

فلنج های روکار فاقد گلویی یا کردن می باشند و دارای عمق بیشتری نسبت به سایر فلنج ها هستن. در این نوع فلنج لوله تا پیشانی فلنج قابلیت بیرون آمدن دارد و در این حالت دو قسمت آن جوشکاری ماهیچه ای می گردد یکی قسمتی که به بیرون از فلنج آمده یا دقیقا با سطح پیشانی فلنج مماس می باشد و قسمت دیگر انتهای فلنج می باشد که لوله وارد شده است. به دلیل دو بار جوشکاری بر روی فلنج نیاز به دو تست MPI وDPI می باشد.

 

این نوع فلنج ها دو نوع طراحی می گردند:

سطح ساده FFSO

سطح برجسته RFSO

 

از این نوع فلنج ها در جاهایی که محدودیت فضا و یا اتصالات کوتاه برای قرار گیری فلنج وجود داشته باشد استفاده می شود. این گونه فلنج ها بیشتر برای خطوط کم فشار و کم خطر مانند سرویس های آتش نشانی و آب خنک کننده ها کاربرد دارد که همانند ابعاد فلنج های گردن دار تولید می شوند اما برای کلاس کاری 600 به بالا متداول نمی باشند. یکی از معایبشان مقاومت کم در برابر شوک و ارتعاش می باشد. تفاوتشان با فلنج های ساکتی در این است که برای سایزهای بزرگتر از 1 1/2 اینچ کاربرد دارند اما ساکتی ها برای کوچکتر از 1 1/2 اینچ استفاده می شوند.

طراحی این نوع از فلنج ها توسط استاندارد

ASME B16.5

انجام می پذیرد.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

- فلنج رزوه ای ( Screw Flange )

درون این فلنج ها رزوه کار شده است و لوله می تواند درون آن پیچ شود. از مزایای این فلنج ها عدم احتیاج آنها به جوشکاری است. البته در صورت لزوم و فشار های بالا می توان از جوش نیز در آنها استفاده کرد. کارآیی این فلنج ها در فشار های بالا است.

   انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش    انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

- فلنج ساکت ولد ( Socket Weld Flange )

از این فلنج برای سیستم لوله کشی با فشار بالا و قطر کم استفاده می شود. هزینه اولیه آن از فلنج روکار بیشتر است و اگر در این نوع فلنج از داخل نیز جوشکاری انجام پذیرد مقاومت استاتیکی آن در مقابل خستگی ۵۰% بیشتر از فلنج روکار است. این نوع فلنجها بصورت تبدیل نیز موجود بوده بطوری که محل اتصال آن به لوله کمتر از اندازه اسمی فلنج است.

 انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش     انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

- فلنج اسپیکات ( spigot flange )

از این فلنج جهت فلنچدار نمودن لوله های داکتیل از طرف سر کاسه و لوله های آزبست (سیمانی) از طرف مانشون می باشد. روش نصب این فلنج به این صورت می باشد که بعد از نصب واشر در داخل سر کاسه یا مانشون با قراردادن فلنچ اسپیکات در ابتدای سر کاسه یا مانشون با فشار نیروی افقی به داخل نصب می گردد.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش    انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

- فلنج اوریفیس ( Orifice Flange )

فلنج های اوریفیس برای اندازه گیری میزان جریان مایعات و گازها استفاده می گردد. اوریفیس فلنج ها معمولا به صورت فلنج گلودار،فلنج اسلیپون و فلنج دنده ای مورد استفاده قرار میگیرند.فلنج های اوریفیس به استثناء شعاع آن وسوراخهای قلاویزکاری شده ای که در قسمت رینگ فلنج و به منظور اتصال وسایل اندازه گیری تعبیه شده اند . ضمنا دارای پیچ های اضافه تری نسبت به سایر فلنج ها می باشند که در هنگام بازرسی و یا جابجا نمودن اوریفیس پلیت ها مانند جک عمل نموده و موجب تسهیل در جدا شدن دو فلنج از یکدیگر می شود.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش       انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

 

 

 - فلنج لبه دار Lap joint Flange:

 

 

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

 

در سیستم های لوله کشی از جنس فولاد کربنی و کم آلیاژ، از فلنج لبه دار استفاده می شود. در مواردی که لوله گران قیمت نظیر فولادهای زنگ نزن استفاده شود؛ فلنج گردن دار بسیار گران قیمت می باشد. پس می توان از فلنجی با قیمت کمتر استفاده شود که برای حل این مشکل از فلنج های لبه دار استفاده می شود. این فلنج ها از دو بخش ساخته شده اند:

فلنج سادهFlat Face

لوله لبه برگشتهStub end

بخش لوله برگشته هم جنس با لوله ای مورد استفاده می باشد که لبه یک سر لوله برگشته شده است تا فلنج از آن رد نشود و خود منجر به آب بندی و واشر درراثر جوشکاری لبه برگشته بر روی فلنج می شود. این نوع فلنج ها بیشتر در سیستم هایی که مداوم نیاز به بازرسی و تعمیر دارند مانند سیستم های ابزار دقیق که بسیاری از لوله های مسی سایز پایین در صنایع نفت و گاز بدین صورت ساخته شده اند. و برای محل اتصال به نازل های فلنجی مخازن که تنظیم پیچ های آن ها مشکل می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. تنها نوع فلنجی است که آزادانه حول لوله می چرخد اما بقیه فلنج ها به لوله خود جوش یا پیچ می شوند. جوشکاری این نوع از فلنج ها را می توان توسط بازرسی نفوذ ماده رنگی، رادیوگرافی یا بازرسی فراصوت مورد استفاده قرار داد. طراحیه این نوع از فلنج ها توسط استاندارد

ASME B16.9 و

 

MSS SP43

انجام می گیرد.

 

 

بخشی از لوله که برگشت داده میشه رو معمولا برای آب بندی بهتر به پیشانی فلنج یا دو لوله به هم جوش داده میشه. برای جاهایی که سیالش اذیت میکنه استفاده میشه. یا اگه نشتی داشته باشه واقعا خطرناکه مثلا جایی که مجبورن فسژن عبور کنه یا مواد رادیواکتیو بیشتر توی صنایع دارویی کاربرد داره.

 

 

- فلنج کاهندهReduceFlange:

 

 

این فلنج مانند سایر اتصالات کاهنده به منظور کاهش قطر لوله به کار گرفته می شود. جهت حرکت مطلوب جریان؛ فلنج باید از قسمت کوچکتر به بزرگتر باشد. در صورت معکوس شدن، انتقال سریع جریان ممکن است سبب پیدایش اغتشاشی نامطلوب گردد ( به عنوان مثال ورودی و خروجی پمپ ها) که در این شرایط نباید از آن استفاده کرد. در جاهایی که محدودیت فضا داشته باشیم، این فلنج به دلیل کوتاه بودن طول در مقایسه با انواع دیگر، کاربرد بیشتری دارد اما کمتر استفاده می شود . سوراخ کوچکتر جهت سایز لوله کوچکتر طراحی می شود. این نوع فلنج ها را می توان به صورت غیر هم مرکز یا گردن دار سفارش داد.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

 

جهت ورود سیال نباید از این قسمت باشه چون سیال با مانع مواجهه میشه و تنش ایجاد می شود.

 

 

 انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

- فلنج زبانه و شیار دار

Tongue & Groove:

 

 

این نوع فلنج ها مانند فلنج های نر و ماده به صورت جفت می باشند. با این تفاوت که قطر داخلی زبانه و شیار تا سوراخ فلنج (مسیر جریان) ادامه ندارد و بنابراین گسکت را روی قطر داخلی و خارجی خود نگه می دارد و همین باعث می شود که گسکت از خوردگی و فرسودگی محفوظ بماند در این نوع فلنج ها میزان برآمدگی 6.4 میلیمتر و میزان تو رفتگی عمق شیار 5 میلیمتر می باشد و که مابقی فضا جهت نصب و فشرده سازی گسکت استفاده می شود. این نوع از فلنج ها کاملا با فلنج های نر و ماده متفاوت می باشند زیرا در فلنج نر و ماده زبانه ها در هم فرو رفته ولی در فلنج زبانه و شیار دار بر روی هم قرار می گیرند و به داخل هم نمی روند. طراحی این نوع از فلنج ها توسط استاندارد

ASME B16.5

انجام می پذیرد.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

 

- فلنج عینکی ( Spectacle Blind Flange )

فلنج هایی که در این دسته قرار می گیرند همان طور که در عکس پیداست دارای یک قسمت کور هستند و در طرف مقابل صفحه فلنج باز است. این فلنج ها را فلنج کور عینکی هم می نامند. این فلنج ها از دو صفحه و یک میله میانی که به صورت پل آنها را به یکدیگر متصل کرده است ساخته شده اند. این فلنج زمانی کاربرد دارد که قرار است سیال دائم در طول خط قطع و وصل شود. یک پیچ روی پل فلنج قرار گرفته است که این فلنج را از حالت بسته و کور به حالت باز تبدیل می کند و در واقع صفحه های فلنج حول محور این پیچ می گردند.
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

انواع فلنج با مارکهای مختلف اعم از :

 • فلنج بنکن / فلنج Benkan
 • فلنج فراری / فلنج Ferrari
 • فلنج ملسی / فلنج Mellesi
 • فلنج فد / فلنج FAD
 • فلنج کا ان اس / فلنج KNS
 • فلنج گالبرتی / فلنج Gallberti

 

طبقه بندی فلنج ها بر اساس اتصال:

Flange Joint:

 1. فلنج با جوش لب به لب Butt- Welded
 2. فلنج با جوش حفره ای Socked Weld
 3. فلنج با اتصال رزوه ای Thaerded

 

1. اتصال فلنج با جوش لب به لب

Butt- Welded:

 

یکی از پرکاربرد ترین نوع اتصالات می باشد مورد استفاده می باشد که در این روش انتهای فلنج به وسیله جوش لب به لب به لوله، تجهیز مانند مخازن، متصل می شود. معمولا برای فشارهای بالا و زمانی که سیال خطرناکی از سیستم در حال عبور باشد از این روش استفاده می شود و حتما باید کیفیت جوش لب به لب توسط تست های بازرسی مثل رادیوگرافی، اولتراسونیک و MPI، DPIتست و ارزیابی بشوند. معمولا جوش لب به لب به دلیل این که عملکرد خوبی در برابر خستگی دارد و منجر به ایجاد تنش های اضافی در خط لوله نمی شود بیشتر توصیه می گردد.

 

2.اتصال فلنج با جوش حفره ای

Socked Weld:

 

به این نوع اتصال در دیگر بازگردانی ها جوش محفظه ای نیز گفته می شود. از این نوع روش برای فلنج های مخصوص به این نوع اتصال استفاده می شود که لوله به درون فلنج فرو رفته و بر اساس استاندارها با ایجاد فاصله ای مشخص در حد 1.5 میلیمتر اقدام به جوش کاری می گردد و به این خاطر می باشد تا در اثر افزایش دمای فلز انبساط پیدا نکند و منجر به تغییر شکل نشود. برای این نوع از اتصال ها تا اندازه اسمی 4 اینچ موجود می باشد اما بیشتر برای 1/2 اینچ تا 2 اینچ بسیار پرکاربرد می باشد. روی این نوع از اتصال ها تست رادیوگرافی امکان پذیر نمی باشد و از روش تست سطح؛ ذرات مغناطیسی یا نفوذ سیال مورد آزمایش قرار می گیرند. این نوع از اتصال ها برای فلنج ها از نوع با کیفیت نمی باشند و کاربرد آن ها تا کلاس 600 بر اساس استاندارد ASME مورد استفاده نمی باشند.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 

 

3. اتصال فلنج به صورت رزوه ای

Thaerded

:

 

این نوع از اتصال ها نیز مانند قبلی در اندازه های 1/2اینچ تا 2 اینچ و بیشتر برای سرویس های سیال هوا؛ نیتروژن و آب در فشار پایین مانند کمپرسورهای تولید هوای سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده می باشند و بیشتر برای کلاس های کاری 300 مورد استفاده هستند. این نوع اتصال ضعیف تر از دو اتصال قبلی می باشد و جهت افزایش نشت بندی از یک جوشکاری ماهیچه ای استفاده می شود.

انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,blind flang,wn flang,آموزش

 


 

 

 

فلنج کور ، فلنج کربن استیل ، فلنج فولادی ، فلنج nace ، فلنج استنلس استیل ، blind flange ، فلنج ساکتی ، فلنج ساکت ، فلنج کربن استیل ، فلنج فولادی ، فلنج nace ، فلنج استنلس استیل ، socket weld flange ، فلنج دنده ای ، فلنج لبه دار ، فلنج لب جوش ، گلو بند ، فلنج فورج ، فلنج ریختگی ، فلنج وارداتی ، فلنج اروپایی ، فلنج ساختگی ، فلنج فورج ، فلنج وندور ، فلنج آلیاژی ، فروش فلنج، قیمت فلنج ، واردات فلنج ، مرکز فروش فلنج ، ساخت فلنج فورج ، لیست قیمت فلنج ، فروش انواع فلنج , تولید فلنج فورج شده ، قیمت خرید فروش فلنج , فروش فلنج فورج ، فلنج ریختگی ، فلنج جوشی ,فروش فلنج اوریفیس

 

 


ابر تگ‌ها: فلنج کور ، فلنج کربن استیل ، فلنج فولادی ، فلنج nace ، فلنج استنلس استیل ، blind flange ، فلنج ساکتی ، فلنج ساکت ، فلنج کربن استیل ، فلنج فولادی ، فلنج nace ، فلنج استنلس استیل ، socket weld flange ، فلنج دنده ای ، فلنج لبه دار ، فلنج لب جوش ، گلو بن

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 396
 • نويسنده: arash
 • تاريخ: 6 آبان 1395
6 آبان 1395

فلنج اوریفیس (Orifice Flanges)

دسته بندی: ✔آموزش پاپيپينگ

فلنج اوریفیس (سوراخ دار)
فلنج های اوریفیس بصورت گسترده در ارتباط با اوریفیس مترها که برای اندازه گیری میزان جریان مایعات و گازها استفاده میگردد کاربرد دارد. آنها اساسا مانند فلنج های گلودار ، فلنج های اسلیپان و فلنج های رزوه ای میباشند؛ باستثناء شعاع آن و سوراخ های قلاویزکاری شده ای که در قسمت رینگ فلنج و به منظور اتصال وسایل اندازه گیری تعبیه شده اند. ضمنا دارای پیچ های اضافه تری نسبت به سایر فلنج ها میباشند که در هنگام بازرسی و یا جابجا نمودن اوریفیس پلیت ها مانند جک عمل نموده و موجب تسهیل در جدا شدن دو فلنج از یکدیگر میگردد.
در انتخاب نوع فلنج های اوریفیس ، رعایت تاثیرات انتخاب فلنج گلو دار، فلنج اسلیپان و یا فلنج رزوه ای از نظر توازن و برابری فشار و نیرو بکار گرفته میشود. آنها  در فشارهای کلاس 300 الی کلاس 2500 و از جنس کربن استیل، فولاد های آلیاژی و یا استینلس استیل در انواع پیشانی  Ring Joint و Raised Face ساخته میشوند.
فلنج های اوریفیس گلودار جوشی و اسلیپان در کلاس 300 فقط مطابق استاندارد ASME B16.36 میباشند. انواع دیگر از نظر فشار کاری و سایز های بیش از 24 اینچ مطابق استاندارد MSS SP-44 تولید میگردند. اتصالات مربوط مانند گسکت ها، پیچ های کربن استیل که مانند جک عمل میکنند (Jack Screws)  وابعاد رزوه درپوش برای سوراخ های قلاویز کاری شده ، و پیچ ها در استاندارد ASME B16.5 تعیین شده اند.
تصاویر پایین یک  مجموعه فلنج اوریفیس را نشان میدهد ، جایی که که  یک صفحه اوریفیس (Orifice Plate) بر روی آن سوار شده و پیچ جک (Jack Screw) نیز برای سهولت جدا کردن فلنج ها برای امور بازرسی و یا تعویض صفحه اوریفیس و گسکت نصب شده است.
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Orifice Flanges,فلنج اوریفیس,آموزشانواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Orifice Flanges,فلنج اوریفیس,آموزش
    

رواداری های (تلرانسهای)ابعادی از استاندارد ASME B16.5 تبعیت مینمایید به غیر از تلرانس های قید شده در زیر:
1.    تلرانس ابعاد سوراخ و قلاویز پیشانی
± 0.02" for flanges < 4" nominal size
± 0.03" for flanges ≥ 4" nominal size

2- تلرانس برای سوراخ های فلنج گلودار جوشی
± 0.5% of nominal size

تلرانس های ابعادی فلنج های اوریفیس
ASME B16.5                                                                   
تلرانس های فلنج اوریفیس برای استاندارد ASME B16.36  مانند تلرانس هایی است که در استاندارد ASME B16.5 گفته شده به جز موارد زیر:
 
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Orifice Flanges,فلنج اوریفیس,آموزش
قطر سوراخ فلنج های گلو دار جوشی فقط  ±0.5%  قطر اسمی سوراخ میباشد.


انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Orifice Flanges,فلنج اوریفیس,آموزش
  
 
اریفیس فلنج،فلنج اریفیس،اریفیس فلنج فولادی،اریفیس فلنج کربن استیل،اریفیس فلنج استیل،اریفیس فلنج استنلس استیل، اریفیس فلنج فولادی کلاس 150،اریفیس فلنج فولادی کلاس300،اریفیس فلنج فولادی کلاس600،اریفیس فلنج فولادی کلاس900،اریفیس فلنج فولادی کلاس1500،اریفیس فلنج فولادی کلاس 2500، اریفیس فلنج استیل کلاس300،اریفیس فلنج استیل کلاس600،اریفیس فلنج استیل کلاس900،اریفیس فلنج استیل کلاس1500،اریفیس فلنج استیل کلاس150،اریفیس فلنج استیل کلاس2500،قیمت اریفیس فلنج فولادی کلاس150،قیمت اریفیس فلنج فولادی کلاس300،قیمت اریفیس فلنج فولادی کلاس600،قیمت اریفیس فلنج فولادی کلاس900،قیمت اریفیس فلنج فولادی کلاس1500،قیمت اریفیس فلنج فولادی کلاس2500،قیمت اریفیس فلنج استیل کلاس150،،قیمت اریفیس فلنج استیل کلاس300،قیمت اریفیس فلنج استیل کلاس600،قیمت اریفیس فلنج استیل کلاس900،قیمت اریفیس فلنج استیل کلاس1500،قیمت اریفیس فلنج استیل کلاس

 

ابر تگ‌ها: فلنج اوریفیس Orifice Flanges

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 451
 • نويسنده: arash
 • تاريخ: 5 آبان 1395
5 آبان 1395

فلنج عینکی Spectacle Blind Flange

دسته بندی: ✔آموزش پاپيپينگ

فلنج های کور عینکی (Spectacle Blinds Flanges)
یک فلنج عینکی (سپکتیکال فلنج) یک فلنج مخصوص است که از دو قطعه دیسک تشکیل شده که از وسط توسط یک پل فولادی به یکدیگر متصل شده اند. بدین جهت به فلنج عینکی معروف شده اند زیرا شکل آنها مانند عینک مطالعه میباشد. سپکتیکال فلنج ها همچنین با نام Spectacle Blind Flange نیز شناخته میشوند. مصرف آنها بیشتر در جاهایی است که لوله یا دیگر اجزائ سیستم لوله کشی بطور منظم از یکدیگر جدا شده و یا جاهایی که سیال در تمامی سیستم مرتبا متوقف میگردد. یکی از دیسک ها تو پر، و طرف دیگر دارای سوراخی در مرکز دیسک میباشد.
فلنج عینکی (Spectacle Blind Flange) به منظور باز و بسته نمودن سیستم لوله ، با گردش حول محور سوراخی که در وسط پل ایجاد شده است گاهی از طرف دیسک سوراخ دار و گاهی نیز از طرف کور آن در داخل سیستم گردش مینماید و با این حرکت گردشی موجب قطع و وصل جریان میگردد. هنگامی که مقابل دیسک سوراخ دار قرار میگیرد سیستم باز و هنگامی که مقابل دیسک کور قرار میگیرد سیستم بسته است.
    
 انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Spectacle Blind Flange,فلنج عينكي,آموزشانواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Spectacle Blind Flange,فلنج عينكي,آموزش
بــیلچه / رینگ جدا کننده: Spades (Single Blinds) / Ring Spacer
Spades و Ring Spacers اساسا مانند Spectacle Blind ها بوده ، با این تفاوت که هردوی آنها به یکدیگر متصل نیستند.
Spades و Spacers در سیستم هایی استفاده میشوند که تعمیر و نگهداری اغلب ضروری نبوده یا اینکه در جاهایی کاربرد دارند که اندازه قطر لوله بسیار زیاد بزرگ میباشد. بسته به اندازه فلنج و رده فشار کاری، وزن Spade ها تا صدها کیلو نیز میرسد. برای جلوگیری از تحمیل وزن غیر ضروری اتصالات فلنج، معمولا به جای یک Spectacle Blind از دو قسمت جداگانه Spacer و Spade استفاده میگردد.
همانطور که قبلا در توضیحات مربوط به Spectacle Blind ها گفته شد، تعمیر و نگهداری سیستم لوله کشی میتواند دلیلی برای جایگزینی موقت Ring Spacer با Spade باشد.
بوسیله شل نمودن تمام پیچ ها و بیرو کشیدن نیمی از آنها یک Spade با یک Spacer قابل جابجایی میباشد. بعد از جایگزین نمودن گسکت (استفاده از گسکت نو توصیه میشود) پیچها باید دوباره جاگذاری شده و سفت گردند.
مشکل نه چندان مهمی که در هنگام تعویض Spade با Spacer وجود دارد این است که بعد از نصب نمیتوان دید که آیا یک Spade در بین فلنج ها نصب شده یا یک Spacer ، از این رو کارخانه سازنده میباید روی دسته آنها  (که بیرون تر از قطر فلنج ها قرار می گیر) با نشان خاصی علامت گذاری کند که معلوم شود کدام یک Spade است و کدام یک Spacer . ولی اکثر کارشناسان و نصابان نیز خودشان اقدام به علامت گذاری بر روی دسته ها میکنند که پس از نصب مطمئن شوند که کدام یک از آنها در خط نصب شده اند.
چیزی که هیچگاه نباید فراموش شود این است که بر روی دسته مشخصات فنی از قبیل سایز، فشار کاری و جنس آنها باید بر روی دسته حک شده باشد.
 
    انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Spectacle Blind Flange,فلنج عينكي,آموزشانواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Spectacle Blind Flange,فلنج عينكي,آموزش
 
 
مزایای فلنج های عینکی
•    برای نصب نیازی به عملیات جوشکاری ندارند.
•    فلنج های عینکی دارای محدوده بازی از تنوع فشارهای مختلف میباشند.
•    براحتی قابلیت سفارشی شدن مطابق خواسته های مشتری را دارد.
سطوح / ابعاد / جنس
کیفیت و ویژگی سطوح آب بندی یک Spectacle Blind ، Spade و یا یک Ring Spacer معمولا مطابق سطوح آب بندی پیشانی یک فلنج اجرا میگردد. قطرآنها معمولا کمی بیشتر از قطر دایره برجستگی سطح آب بندی یک فلنج میباشد. در یک روش صحیح نصب ، پیچ ها ی فلنج نباید با لبه Spectacle Blind ، Spade و Ring Spacer تماس پیدا کند.
قطر آنها بسته به سایز فلنج متفاوت بوده و ضخامت آنها نیز بر اساس فشار کاری فلنج میباشد. ابعاد آنها را بخش " فلنج" در همین وب سایت خواهید یافت.
استاندارد ASME B16.48  محدوده فشار و دمای کاری ، ابعاد و تلرانس های ابعادی ، طریقه مارک زدن، و آزمون عملکرد Line Blank ها را در سایزهای NPS 1/2" – NPS 24" برای نصب در بین فلنج های ASME B16.5  در کلاس های  150,300,600,900,1500,2500 پوشش میدهد.
فلنج های عینکی و Spacer ها و Spade ها  باید از ورق فولادی یا فولاد فورج شده که در استاندارد ASME B31.3 پذیرفته شده است ساخته شوند و ضروری است که ترکیبات شیمیایی جنس آنها یکسان و مطابق اجزاء و اتصالات و فلنج های بکار رفته در سیستم لوله کشی باشد.
 
 
  در این شکل جریان خط لوله مسدود شده است:
 

http://s8.picofile.com/file/8272420200/46.jpg
  انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Orifice Flanges,فلنج اوریفیس,آموزش
 
 رینگ یا فاصله انداز:
 
 
انواع فلنج,پايپينگ,flange,piping,Orifice Flanges,فلنج اوریفیس,آموزش
 

این مدل رو وقتی میذاریم که بخوایم در آینده ی بخش رو مسدود کنیم یا مثلا ورودی پمپ باشه که پمپ خراب شد بخوایم ورودیش رو ببندیم اگه فقط فلنج خالی باشه به دلیل فیکس شدن سر جاشون امکان پذیر نیست بخاطر همین از این روش برای ایجاد فاصله استفاده می کنن.
برای این که تشخیص بدیم که این فاصله انداز مسدود کننده هستش یا رینگ. از سوراخی که بالای اون لبه اومده بالا میفهمیم. اگه سوراخ دار باشه یعنی رینگ هستش و جریان عبور میکنه ولی اگه سوراخ نداشته باشه پس مسدود کننده محسوب میشه.
 
 
توضیات نویسنده:
آیا استفاده از Spectacle Blind ها ضروری است ؟
•    من فکر نمیکنم، زیرا آنها در بسیاری موقعیت های عملی ، غیر موثر هستند. بر روی نقشه و کاغذ بسیار ساده به نظر می آید ولی باز و بسته کردن تعداد زیادی پیچ فلنج ها و گرداندن آن و نصب دوباره فلنج ... در عمل یقینا کاری بسیار وقت گیر و خسته کننده است من شخصا طرفدار دو فلنج جداگانه هستم. ( Ring Spacer و Spade)

 


ابر تگ‌ها: فلنج عینکی Spectacle Blind Flange