اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 380
  • نويسنده: arash
  • تاريخ: 25 بهمن 1395
25 بهمن 1395

زندگيم اين دو خط است

دسته بندی: ⥀عشقولانه

 زندگيم اين دو خط است خط اول عشق خط دوم انتظار رضا حسين زاده(آرش)
 
زندگيم اين دو خط است
خط اول عشق
خط دوم انتظار
 
رضا حسين زاده(آرش)

ابر تگ‌ها: زندگيم اين دو خط خط اول عشق خط دوم انتظار رضا حسين زاده (آرش)

اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 203
  • نويسنده: arash
  • تاريخ: 23 بهمن 1395
23 بهمن 1395

شيرهاي صنعتي

دسته بندی: ✔آموزش پاپيپينگ

Valves (شير صنعتي) در صنعت نفت و گاز برای لوله های که در آنها سیال جاریست،  لازم است تا شدت جریان ، فشار و دمای جریان کنترل شود. در این موارد با توجه به مسایلی که گفته خواهد شد از شیر های مختلفی استفاده می شود. یک شیر باعث به وجود آمدن مقداری مقاومت بر سر راه جریان خواهد شد که البته مقاومت یک شیر ایده آل صفر است که وظایف عمده ولوها موارد زیر است:

- قطع و وصل کردن جریان سیال
- تنوع در مقدار جریان سیال
- کنترل کردن جهت جریان سیال
- تنظیم کردن جریان پشتی یا فشار سیستم
- آزاد کردن قطعات و پایپینگ از فشار اضافه

ولو ها دارای  ساختمانی متفاوت  با یکدیگد هستند و بر حسب کاربردشان در شرایط ها مختلف و نوع سیال و انتظاراتی که از آنها میرود طبقه بندی میشوند.  اما در حالت کلی می توان قطعاتی را که به طور عمومی در آنها وجود دارد را بررسی کرد در ادامه به معرفی اجزای مختلف ولو عمومی پرداخته می شود :

1-  بدنه یا Body

بدنه همان پوسته خارجی ولو است که اجزای ولو درون آن قرار داده میشوند. در واقع نمای ظاهری و کلی از ولو که دیده میشود همان پوسته است. جنس پوسته میتواند پلاستیک و یا از فلز باشد. برنز ، چدن ، برنج، فولاد ، خصوصا" فولاد Stainless Steal    فلزاتی هستند که در ساخت بدنه ولو کاربرد دارند.

بدنه، اولین جایی از ولو است که تحت فشار قرار می گیرد، در جایی که به پایپینگ وصل می شود در برابر بارهای فشاری مقاومت از خود نشان می دهد . ابتدا و انتهای بدنه ممکن است بوسیله پیچ شدن (threaded) یا از طریق جوش به پایپینگ وصل شود. بدنه ولو در اشکال مختلف توسط ماشین کاری و یا توسط ریخته گری ساخته میشود. اگرچه شکل کره ای یا استوانه ای بدنه ولو برای مقاومت ولو در برابر فشار از لحاظ اقتصادی به صرفه ترین هست، اما ملاحضات دیگری نیز وجود دارد. بسیاری از ولوها به یک قسمت برای نگهداری seat ولو احتیاج دارند که اریفیس است.در ولو بسته، اندازه گیری مقدار بارهای فشاری وارد بر بدنه ولو بسیار سخت است. اتصالات انتهایی در ولوها ، بارها را از حالت عادی خود در بدنه های کره ای یا اشکال پیچیده تر خارج می کند.  ساخت آسان ، اسمبلی کردن و قیمت از دیگر ملاحضات مهم است. بنابراین شکل اصلی بدنه ولو کروی نیست، اما از شکل ساده و بسته تا شکل پیچیده و ترکیبی که بستگی به سرپوش (bonnet) دارد که دارای قسمت جداشونده است و برای مقاومت برای فشارهای بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد، وجود دارد.
تنگ شدگی مسیر سیال (اثر ونتوری) معمولا یک روش قابل قبول برای کاهش اندازه و قیمت یک ولو است. در نمونه های دیگر قسمت انتهایی برای اتصال ولو به خطوط بزرگتر به ولو اضافه می شود.

2- سرپوش یا  bonnet

پوششی برای باز کردن ولو . در بعضی طراحی ها بدنه خود به دو قسمت شکافته می شود که به هم دیگر پیچ می شوند. مانند بدنه ها، سرپوش ها نیز در طراحی ها بسیار متنوع هستند.بعضی از سرپوش ها به عنوان یک پوشش ساده ولو عمل می کنند، در حالیکه سرپوش های دیگر اجزای داخلی و فرعی نظیر  stem ، دیسک و عملگر را تحمل می کنند. سر پوش ولو دومین جایی از ولو است که تحت فشار قرار می گیرد. سرپوش از همان جنس بدنه است و به صورت ماشین کاری یا به صورت ریخته گری ساخته می شود و بوسیله پیچ یا جوش به بدنه متصل می شود. در تمام موارد محل اتصال سرپوش و بدنه به عنوان کرانه فشاری در نظر گرفته می شود. پیچها و جوشهایی که بدنه و سرپوش را بهم متصل میکنند به عنوان اجزایی که که در برابر فشار مقاومت میکنند و محکم هستند شناخته می شوند. سرپوش ولو در اکثر ولو ها یک قسمت مهم محسوب می شوند. سرپوش ولوها می توانند فرایند ساخت آنها را پیچیده تر کنند، اندازه ولو را افزایش دهند، به عنوان قسمت گران ولو شناخته شوند. و همچنین به عنوان جایی که پتانسیل نشتی را دارند شناخته می شوند.

3-   Trim

اجزای داخلی ولو را مجموعا تریم (trim) ولو می گویند. تریم معمولا شامل دیسک، سیت seat ،  stem و sleeve ها می باشد. عملکرد یک ولو توسط مجرای بین دیسک و seat اندازه گیری می شود و در واقع به موقعیت دیسک نسبت به seat بستگی دارد. به خاطر وجود تریم (trim) حرکت پایه ای و کنترل جریان امکان پذیر است. در جاهایی که تریم (trim) برای حرکت چرخشی طراحی شده است دیسک به دقت دور seat می چرخد تا در مقدار جریان تغییر ایجاد کند. در جاهایی که تریم (trim) برای حرکتهای خطی طراحی شده است دیسک به طور عمودی در بالای seat حرکت می کند، تا اینکه یک سوراخ حلقه ای بوجود آید.

4- دیسک

در یک ولو که دارای سرپوش (bonnet) است، دیسک سومین قسمتی است که تحت فشار قرار می گیرد. دیسک این قابلیت را فراهم می کند که اجازه عبور را به سیال بدهیم یا آن را از عبور منع کنیم. وقتی که دیسک بسته است تمام فشار سیستم بر روی صفحه دیسک است اگر در طرف خروجی دیسک فشاری نداشته باشیم. بنابراین دیسک به عنوان یک قسمت محکم  در برابر فشار شناخته می شود. دیسک ها معمولا ماشین کاری می شوند و گاهی آنها را سطح سختی نیز می کنند تا قابلیت بالایی در مقابل فرسایش و خوردگی داشته باشند. یک سطح خوب برای  دیسک در جایی که با سیت در تماس است لازم می باشد تا بتواند وقتی که ولو بسته است کار آب بندی را خوب انجام دهد.

5-سیت Seat

سیت (seat) ها یا رینگهای آب بند (seal ring) محل نشیمنگاه (جایی که دیسک باید قرار بگیرد) را برای دیسک مهیا می کنند. در بعضی از طراحی ها بدنه برای اینکه به عنوان seat مورد استفاده قرار گیرد ماشین کاری می شود در این مواقع دیگر نیازی به استفاده از seal ring نیست. در تعدادی دیگر از طراحی ها ،  seal ring  ها ماشین کاری می شوند و به وسیله پیچ  (threaded) یا جوش به بدنه وصل می شوند و با این کار سطح نشیمنگاه مهیا می شود. برای افزایش مقاومت سایشی seal ring ها ، سطحی که در تماس است توسط جوش کاری و ماشین کاری، سخت کاری می شود. یک سطح خوب برای seat در مواقع که ولو بسته است بسیار ضروری است تا بتواند آب بندی را به خوبی انجام دهد  Seal ringها معمولا به عنوان اجزایی که در مقابل فشار محافظ ولو هستند شناخته نمی شوند چون ضخامت بدنه به اندازه ای است که بدون در نظر ضخامت seal ring نیز بتواند در برابر فشارها مقاوم باشد.

5- عملگر actuator

عملگر باعث عمل کردن stem و دیسک می شود. یک actuator ممکن است به صورت یک هندویل دستی، اهرم دستی، موتور الکتریکی، عملگری سلنوئیدی، پناموتیک و یاهیدرولیکی باشد. در بعضی از طراحی ها عملگر (actuator) به وسیله سرپوش (bonnet) نگه داشته می شود.
در طراحی های دیگر yoke در بالای درپوش (bonnet) تعبیه شده است که برای نگه داشتن عملگر (actuator) از آنها استفاده می شود. به جز در برخی ولوهای هیدرولیکی در بقیه آنها عملگر (actuator) در منطقه ای که فشار در آن وجود دارد مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 
6- Stem


Stem که عملگر (actuator) را به دیسک وصل می کند، مسئول تعیین مکان دیسک ولو می باشد. Stem معمولا ماشین کاری شده است و توسط ترد (threaded)یا جوش به دیسک وصل می شود. برای اینکه از نشتی در اطراف stem جلوگیری شود نیاز به پکینگ است و جلوگیری از نشتی در stem بسیار ضروری است. Stem نیز به عنوان یک قسمتی که از ولو در برابر فشارها محافظت می کن در نظر گرفته نمی شود.

اتصال دیسک به stem می تواند شامل مقداری لقی و چرخش باشد برای اینکه قرارگیری آن بر روی seat بهترانجام شود. و stem ممکن است به اندازه ای انعطاف پذیر باشد که به دیسک این اجازه را بدهد که روی seat قرار گیرد. به هر حال لرزش ثابت یا چرخش انعطاف پذیر یا لرزش دسک متصل شده می تواند باعث از بین رفتن دیسک و یا اتصال آن به stem شود. دو نوع stem وجود دارند یکی stem بالارونده و یکی stem غیر بالارونده. همانطور که در شکل 2 و 3 نشان داده شده است با نگاه کردن به اشکال می شود این دو نوع stem را از هم تشخیص داد. برای stem بالارونده stem در هنگام باز شدن ولو از بالای عملگر (actuator) به بالا می رود و از آن خارج می شود. و این به دلیل رزوه بودن stem است که با bushing که ترد شده و بر روی yoke وجود دارد همگام شده است.
 
7-  پکینگ packing

اکثر ولوها از پکینگ برای جلوگیری از نشتی ناشی از فضای موجود بین stem و bonnet استفاده می کنند. پکینگ معمولا دارای مواد الیافی و یا مواد ترکیبی مانند تفلون استفاده می شود که این باعث ایجاد آب بندی بین قطعات داخلی و خارجی ولو می شود. پکینگ ولو باید به درستی و دقت فشرده شود تا هم از اتلاف سیال جلوگیری کند و هم باعث آسیب دیدن stem نشود. اگر پکینگ بیش از اندازه شل و سست باشد باعث نشتی در ولو می شود که این از لحاظ ایمنی یک خطر است. اگر پکینگ زیادی سفت باشد باعث سخت تر شدن حرکت می شود و همچنین ممکن است به خرابی stem نیز منجر شود.

8-Port

مسیر ورودی و خروجی ولو است که معمولا به لوله یا درام  و یا تجهیزی وصل می شود.

9-Gasket


به منظور جلوگیری از نشتی، در محل ورود استم stem  به بانت bonnet ، لازم است در فاصله بین استم و بانت تمهیداتی اتخاذ شود. با قرار دادن Gasket در این قسمت ضمن اینکه استم قادر به حوکت می باشد، آب بندی نیز انجام می شود 
 
 
 10-عضو مسدود کننده جریان (obturator)
قسمتی از یک شیر که وظیفه قطع و وصل ، تنظیم یا انحراف جریان را بر عهده دارد.این قطعه در شیر توپی کروی شکل، در شیر سماوری معمولا مخروطی شکل در شیر دروازه‌ای گوه ای شکل و یا صفحه ای سوراخ دار، در شیر بشقابی و شیر یکطرفه به شکل دیسک و..... می باشد.
 
 
*کاربرد بدنه شیرهای صنعتی
بدنه شیرهای صنعتی در کلاسهای مختلف و آلیاژ های مختلفی تولید می شوند.بدنه شیر پایه ای است که دیگر اجزا شیر روی آن سوار شده و لذا باید در برابر نیروهای مختلفی از جمله فشار سیال، تنش های منتقل شده از سوی لوله، ضربات ناشی از جریان سیال و گشتاورهای وارد شده برای باز و بست کردن آن دارای مقاومت کافی باشد.شاخص ترین بخش شیرهای صنعتی،بدنه شیرهای صنعتی محسوب می شود ، که در واقع نقش دیواره شیر را ایفا می کند.لذا در انتخاب جنس بدنه و روش اتصال بدنه به خط لوله باید دقت کافی نمود.
 
مشخصات بدنه شیر آلات صنعتی
یکی از مهمترین مشخصه های بدنه شیر و یکی از وجوه تمایز شیرها از دیدگاه طراحان، میزان مقاومت و یا افت فشار ایجادی آن در برابر جریان سیال است. این عامل در صنعت با پارامتری به نام Cv سنجیده می شود که.Cv  مخفف Coefficient of Valve است که به آن ضریب عملکرد شیر می گویند.به عبارت دیگر هرچه Cv بیشتر باشد، در دبی ثابت افت فشار شیر کمتر می شود. طبق تعریف ، Cv  برابر است با مقدار دبی آبی که با دمای ۶۰ درجه فارنهایت از شیر عبور کرده و تنها به میزان ۱ Psi  در آن افت فشار ایجاد می شود.سطح مقطع عبور سیال یکی دیگر از خصوصیاتی که در بدنه شیرها می توان به آن اشاره کرد.

انواع بدنه شیرهای صنعتی به عوامل زیر تقسیم می شوند:
۱.       Full port
۲.       Standard port
۳.       Reduce Port
گروهی از شیرهایی که سطح مقطع عبور سیال در طول آن ها معادل قطر نامی لوله باشد ، Full port نام دارند.در شیرهای Standard Port سطح مقطع جریان عبوری، تنها یک سایز از قطر لوله کوچک تر بوده و به شیرهایی که دهانه عبور سیال در آ نها، بیش از یک سایز کوچک تر از قطر اسمی خط لوله باشد،Reduce port می گویند.

جهت اتصال و نصب بدنه شیر آلات صنعتی
جهت نصب شیر آلات صنعتی یکی دیگر از شناسه های شیرآلات می باشد. بعضی از شیرها را می توان از هر دو طرف روی خط نصب کرد که به آنها bi-directional می گویند، اما شیرهایی وجود دارند که جهت نصب آنها روی خط از سوی سازنده به صورت پیکانی روی بدنه مشخص شده است. این شیرها که در صنعت بیشتر با نام uni-directional شناخته می شوند، در صورت نصب در جهت اشتباه، می توانند به شدت آسیب دیده و یا به سرعت مستهلک شوند.لازم به ذکر است شیرهای چند جهت multi directional نیز وجود دارند که معمولاً از نوع شیرهای توپی بوده و برای تعیین مسیر جریان استفاده می گردد.
 

شیر پروانه ای بدون فلنج (ویفری)
شير پروانه ايي ويفري,wafer butter fly valve
شیر کشویی یا شیر ویفری ؟
    چه انتخابی برای  شیر قطع و وصل مناسب است ؟
    شیر ویفری چه مزایایی دارد و کجا مناسب است ؟
    مقایسه شیرهای گیت یا کشویی با شیرهای پروانه ای بدون فلنچ یا باترفلای ویفری.

در خط لوله هایی با سایزهای بالای استفاده و نصب شیرهای کشویی به دلیل اندازه و وزنشان ،  سخت و هزینه بر است. به همین علت استفاده از شیرهای دیگر به جای شیر کشویی برای قطع  وصل جریان پیشنهاد میگردد. علی الخصوص در خط لوله آب یا خطوط کم فشار و نیز سیستم های آب گرم استفاده از شیر پروانه ای ویفری توصیه میگردد.
مقایسه :
در سایز ۲۰۰ میلیمتر ، وزن شیر ویفری حدود ۲۶ کیلوگرم است در حالیکه شیر کشویی در این سایز حدود ۱۲۵ کیلوگرم وزن دارد.
شیر های ویفری مزایای زیر را دارند :
    راحت تر باز و بسته میشود و میتوان با دست آنها را کم و زیاد کرد.
    راحت تر نصب میشوند چون سبک تر هستند.
    فیس تو فیس یا فاصله فلنچ بسیار کمتری دارند و این موجب کوچک شدن و بهینه شدن فضا خواهد بود.
    برای باز یا بسته نمودن آنها ، ربع گرد حرکت کافی خواهد بود.
    شفت شیر کشویی طویل تر از ویفری است.
    قیمت شیر ویفری به مراتب کمتر است.

شير ویفری با حركتی دوار براي قطع و وصل كردن جريان و همچنين تنظيم جريان به کار می ‏رود. شير پروانه اي داراي عملكرد آسان و سريع مي-باشند. چون ۹۰ درجه چرخش دستگيره، ‏مجرابند را از حالت كاملاً بسته به حالت كاملاً باز تغيير وضعيت ميدهد. شيرهاي پروانه اي ‏بزرگتر داراي عملگرهايي مختلفي بصورت دستي، پنوماتيك، و هيدروليك مي باشد. اين شيرها ‏مزيت هاي فراواني نسبت به ساير شيرها دارند. خصوصاً در سايزهاي بزرگ از اين نمونه شيرها ‏استفاده مي گردد.‏
شير ویفری بر روي خطوط انتقال گاز و مايع در فشار هاي كم و جريان هاي ‏Slurry‏ به کار برده ‏می شود.استفاده از اين محصول در فشارهاي بالا به دليل نشتي توصيه نمي شود. شير پروانه اي در ‏سايزهاي مختلف ۲/۱-۱ الي ۲۰۰ اينچ ساخته و تعميرات آنها ساده است ولي بايد مرتب گريس ‏كاري شود. در بعضي از مواقع و در موارد خاص بوسيله فلكه دستي كه به ميله گرداننده صفحه ‏وصـل مي باشد و مكانيزم آن در يك جعبه چرخ دنده قرار دارد،مجهز مي كنند تا چنانـچه اگر ‏گرداننده اصلي كه هوا يا هيدروليك باشد از كار بيفتد، بتواند با آزاد كردن آن از دنـده با اهـرم يا فلكه ‏دستي مجرابند را در هر حالت كه باشد نگه داشت . ويژگي ديگر اين شيرها به حداكثر رساندن ‏سرعت جريان سيال در حداقل زمان و حركت شير مي باشد.
مخصوصاً در مورد كنترل فشار ‏سيالات در مخازن يا برج هاي تحت فشار، همچنين اين نوع شيرها در حجم زياد انتقال سيالات ‏مورد استفاده قرار مي گيرد.‏
 مزاياي شير پروانه اي را می توان اشاره کرد به سبكي وزن، ارزاني قيمت، نداشتن قطعات لغزنده و كشويي، قابليت ‏كنترل، ساخت صفحه مجرابند از موارد مختلف فلزي و غير فلزي مي باشد. و از ديگر مزاياي اين ‏شيرها نداشتن محفظه اي براي به دام انداختن سيال و در نتيجه جلوگيري از خوردگي مي توان ‏اشاره كرد. عمل آب بندي در شيرهاي پروانه اي بصورت ‏Metal-Soft Seat‏ مي باشد.‏


ابر تگ‌ها: آموزش شيرهاي صنعتي ball.gate globe valve port.bonnet bodystem پروانه ايي بال ولو گيت ولو پايپينگ متريال